Protez diş

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMALARI

ZİRKONYUM
ESTETİK ZİRKONYUM DİŞLER

Sayfa İçeriği

ZİRKONYUM PORSELEN DİŞ

Estetik dişhekimliğinde yaygın olarak kullanılan lamina kaplama, zirkonyum porselenler, empress porselenler yani kısacası metalsiz porselenleri uygularlar.

HAREKETLİ PROTEZLER
  1. Tam damak protezleri
  2. Tölümlü protezler
  3. Hassas tutuculu protezler
  4. Overdenture protezler

a- Kuron ve Köprü Nedir?

Kuron: Kırılma, çürüme ya da başka bir sebeple madde kaybı oluşan dişin küçültülerek kaplanmasıdır.

Diş Köprüsü: Diş eksikliğinde komşu dişlerin küçültülerek bu dişlere gelen kaplamalardan destek sağlanarak arada kalan boşlukların kapatılmasıdır.

Diş kaybı sonucu boşluk oluştuğunda komşu dişlerde bu boşluğa doğru kayma gerçekleşir.

Bunun sonucu olarak bazı diş ve dişeti problemleri oluşur. Eğer boşluklar zamanında doldurulmazsa komşu dişler de kaybedilebilir.

b- Metal Destekli Kuron ve Köprüler

Altyapıda standart metal “nı-co” veya değerli metal “au” gibi alaşımlar kullanılabilir. Diş hekimliğinde dişe en uygun malzeme altındır. Bu nedenle altın kullanılarak yapılan uygulamalar daha sağlıklı olur. Bu kuronlar mekanik olarak dişe yapıştırırlır.

c. Metal Desteksiz (Full Porselen) Kuronlar
Güçlendirilmiş porselen kullanılarak yapılırlar. Estetik olarak doğal dişlere en yakın sonuçlar bu şekilde elde edilir. Çünkü bu kuronlar doğal dişte olduğu gibi ışığı geçirir. Böylece daha doğal ve canlı dururlar. Ön dişlerde en çok kullanılan kuron çeşidi full porselen kuronlardır. Bu kuronlar kimyasal ve mekanik işlemlerle sabitlenir. Bu nedenle tutuculuk kuvveti daha yüksektir. Ağız içinde metale karşı oluşabilecek alerjik tepkiler bu kuronlarda görülmez.
d. Metal Desteksiz Ips Köprüler
Özel makinelerde güçlendirilmiş porselenin sıkıştırılması işlemi ile elde edilir. Işık geçirgenlikleri çok yüksek oldukları için özellikle ön dişlerde kullanılır. Yeterli dayanıklılığa sahip olmadığı için arka dişlerde pek tercih edilmez.
e. Metal Desteksiz Zirkonyum Esaslı Köprüler
Bu malzemede metal yerine beyaz renkli zirkonyum kullanılır. Çok yüksek dayanıklılığa sahip olduğu için arka bölgede tercih edilme oranı daha yüksektir.

 

Ayrıntılı bilgi için

estetik.dentist@gmail.com

0212.6616979

www.drsertac.com

[contact-form] [contact-field label=”AD” type=”name” /] [contact-field label=”Email” type=”email” required=”true” /] [contact-field label=”KONU” type=”text” /] [contact-field label=”AÇIKLAMA” type=”textarea” required=”true” /] [/contact-form]

× WhatsApp ile randevu alın