ZİRKONYUM NEDİR

ZİRKONYUM

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum (ZrSi04) minerallerden silikatlar grubuna mensuptur ve 1789 yılında Alman kimyager M. H. Klaproth tarafından bulunmuştur.

• Zirkonyum dioksit zirkonyum elementinin doğada bulunan doğal bir bileşenidir. Diş hekimliğinde 15 yıl civarı bir süredir kullanılmaktadır.

Zirkonyum Nerelerde kullanılır?

• Zirkonyum 40 yıldan fazla zamandan beri endüstriyel amaçlar için kullanılmaktadır. Fevkalade sağlam ve %100 bio uyumluluğa sahip bir malzemedir. Bu sebepten dolayı kulak , parmak ve kalça protezlerinde kendisine artan bir kullanım alanı bulmaktadır. Zirkonyum diş hekimliğinde dental pinler, kronlar, köprüler ve implantlarda kullanılır. Malzemenin doğal beyaz yapısı istenen dentin renginde renklendirme yapmaya olanak tanır. Zirkonyanın biyoteknik karakteristikleri mükemmel bio uyumluluğa ve estetik görünüme sahip, yüksek kaliteli kronlar ve implantlara olanak tanır.
Porselen dişlerin tümü yakın bir geçmişe kadar, bu dişleri taşıyan tüm hastalarımızın da bildiği gibi metal bir altyapının üzerine yapılıyordu. Sağlamlığı açısından hiçbir sorun taşımayan bu birleşim, estetik açıdan her zaman doyurucu sonuçlar vermiyordu. Takıldıktan sonraki yıllarda çok az da olsa oluşabilen bir dişeti çekilmesi durumunda metalin griliği yansıyordu ve bu durumun tek çözümü yapılan porselenleri yenileriyle değiştirmekti. Ayrıca ışığı geçirmeme özelliğiyle tanımlanan derinliksiz ve yapay görüntüsü, metal-porselenlerin kullanıldığı yıllarda gözardı edilmek zorunda kalınıyordu.

Günümüzde ise estetik görüntüsü ve ışık geçirgenliği özelliğiyle metalsiz porselenler tercih edilmekte. Bu porselenler yine bir altyapı üzerine, ancak diş renginde altyapılar üzerine hazırlanmaktadır. Yani metal porselenlerdeki metalin yerini diş rengindeki bu altyapılar almıştır. Birkaç çeşit altyapı sistemi bulunuyorsa da burada en yaygın olarak kullandıklarımızdan bahsedeceğim.

Zirkonyum altyapılı porselenler
Köprü vakalarında kullanılabilen yegane metalsiz porselen sistemi olduğu için en çok adı geçen sistemdir. Hasta üzerindeki hazırlığı ve dişleri yapıştırma safhası nispeten kolay olabildiğinden, tek kuron vakalarında da yaygın olarak bu sistem kullanılmaktadır.

Ayrıca bu iki çeşit altyapı materyali, bunların blok şekillerinden CAD-CAM (bilgisayarda çizilip, şeklin aynısını bu blokları traşlayarak oluşturan sistem) sistemiyle de oluşturulmaktadır. İnsan faktörünü ve hatalarını en az sayıya indirgemek ve aynı sürede daha çok ürün çıkartma üzerine kurulu olan bu sistemde çok daha hassas altyapı üretimleri yapılmaktadır.
.

20130227-224820.jpg

× WhatsApp ile randevu alın