DİŞ ÇÜRÜĞÜ DOLGUSU

DİŞETİ HASTALIKLARI

DİŞETİ  HASTALIKLARI VE KAPLAMALAR 
Diş eti hastalığını anlayabilmek için öncelikle sağlıklı diş etini bilmek gerekir. Sağlıklı diş eti açık pembe renkli, kıvamlı, mat, diş ile birleştiği yerde bıçak sırtı gibi sonlanan, kurutularak çıplak göz ile bakıldığında yüzeyinde portakal kabuğundakini andıran pütürler  görülen bir dokudur.
Sağlıklı diş eti dişi boyun bölgesinde bir yaka gibi sarar ve burada dişi çevreleyen bir oluk meydana getirir. “Diş eti oluğu” denilen bu yapı 2-3mm derinliktedir ve sağlıklı halin bir göstergesidir, hastalanan dokuda bu yapı derinleşir ve periodontal cep halini alır. Bu cebin derinliği dişeti hastalıkları uzmanının hastalığı teşhis etmesinde ve tedavi yaklaşımını saptamasında belirleyici rol oynar.
Sağlıklı dişeti, diş fırçalama ile kanamaz.
Diş eti hastalığında Sağlıksız Dişeti Periodontal dokular, dişlerin üzerini kaplayan ve “mikrobiyal plak” adı verilen birikinti nedeniyle iltihaplanır. Mikrobiyal plak ağızda bulunan bakterilerden, epitel ve diğer hücre döküntülerinden, çeşitli tükürük proteinlerden ve gıda artıklarından oluşan kompleks bir yapıdır. Plağın dişlerin üzerini kaplaması fizyolojik bir süreç olup, önüne geçilmesi mümkün değildir. İlk bir kaç saat zararsız olan plak belli bir kalınlığa ulaşınca, içindeki bakteriler iltihaba neden olan toksik maddeler sentezlemeye başlarlar.Periodontal hastalıkların çoğunluğu kronik iltihabi hastalıklardır ve çok ileri aşamalara gelmeden, ağrı gibi fark edilebilir belirtiler vermezler. Bu bağlamda periodontal hastalıklar, çok uzun yıllar boyunca ağızda mevcut olup kayda değer bir belirti vermeksizin ilerleyebilirler ve diş kaybına neden olurlar.
Dişeti Kanaması ve dişeti hastalığı, periodontal hastalıkların her aşamasında görülen hemen hemen tek belirtidir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; sigara kullanan hastalarda damarlardaki vazokonstrüksiyona bağlı olarak dişeti hastalığı mevcut olduğunda bile dişeti kanaması olmayabilir.İltihabın erken dönemlerinde yukarıda sözü edilen dokulardan sadece dişetinin sağlığı bozulur. Bu aşamada hastalık “gingivitis” adını alır. İltihap dişeti düzeyinden derin periodontal dokulara ulaşınca, periodontal ligament ve alveol kemiği de etkilenir. Dişin etrafını saran alveol kemiği erimeye başlar. Bu şekliyle hastalık “periodontitis” adını alır. Halk arasında “piyore” diye de bilinen hastalık periodontitistir. Periodontitis dişlerin etrafında abseler oluşmasına, dişeti çekilmesine, dişlerin sallanmasına ve kaybına neden olur.
Dişeti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisi genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesidir.
Diş eti hastalığı tedavisi:
Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır. Dişeti hastalıklarının erken safhalarında uygulanan bu işlemler genellikle yüz güldürücü sonuçlar için yeterli olmaktadır.Daha ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalenin amacı; derin ceplerdeki diş taşlarını ve hastalıklı dokuları ortamda uzaklaştırarak iyileşmenin olabilmesi için kök yüzeylerini düzleştirmek ve dişetlerine kolay temizlenebilmesi için şekil vermektir.

Tedavilerden sonra periodontal hastalar periyodik olarak görülmelidir. Periodontal tedavi ile elde edilen olumlu sonuçları korumanın tek yolu dişlerin fırçalanması, diş ipi ve bakteri birikintilerini ortamdan uzaklaştıran kimyasal ajanların düzenli olarak kullanılmasıdır. Ve en önemlisi diş eti hastalıkları uzmanınızın önerdiği aralıklarla kontrolünüzü yaptırmaktır.

Diş eti hastalığı tedavi edilmeden diş kaplaması yapılmamalıdır.diş eti kanamasının geçmesi diş eti tedavisinin başarısını göstermekle birlikte asıl başarı uzun süre diş etlerini ve çevre dokuları sağlıklı tutabilmektir.

Metal içermeyen modern diş kaplamaları da diş eti sağlığını olumlu yönde etkiler,birçok kişide metale karşı duayarlılık gözlenmiş ve yerine modern zirkonyum lamina veya empress cam esaslı dişler uygulandığında bu allerj durumunun ortadan kaltığı gözlemlenmiştir.

× WhatsApp ile randevu alın