DİŞ HASSASİYETİ

Diş Hassasiyeti

>Diş hassasiyeti, ağız içinde oluşan çeşitli sorunlar, çürükler, diş eti çekilmeleri, diş ve kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar sebebiyle oluşan ağrıdır. Hastalık oldukça yaygındır ve bu hastalığın kökenini açıklamak için en yaygın olarak kabul gören teori (Branstromm, 1966), dişin iç kısmında ileri geri hareket eden, uyarılan intertisyel sıvının varlığıdır.
Bu hareketler, sinir uçlarını ve bunlara bağlı odontoblastları uyararak ağrı hissine neden olur. Bu hassasiyeti (ağrıları) azaltmak için diş hekimlerinin uygulayacağı, dentinal tübülleri kapatabilen, profesyonel bir tedavi aracılığı ile sıvıların hareketini kısıtlayabilen ürünler kullanılmaktadır. Teknolojik olarak en gelişmiş çözüm, dentinal tübülleri derinlemesine kapatabilen ve medikal bir cihaz kullanılır.

>ENDIKASYONLAR VE KLİNİK UYGULAMALAR
Dentin tübülleri seviyesinde, Signal Professional Sensitive PHASE 1’deki nanohidroksitapatit, dentin tübüllerinin içine nüfuz ederek orayı derinlemesine kapatır ve diş hassasiyetinin nedeni olan “sıvı değişimini” bloke eder. Bu nedenle de etkin bir şekilde hassasiyetin tüm ağrı etkilerini ortadan kaldırır. Profesyonel beyazlatmadan kaynaklı bir hassasiyet durumunda, Signal Professional Sensitive PHASE 1’deki nano hidroksitapatit basit bir şekilde ilgili bölgeye uygulanır.
HIPERSENSITIVITE/AŞIRI DUYARLILIK
Dental hipersensitivite durumunda Signal Professional Sensitive PHASE Tin uygulanması. Tedavi uygulanacak bölgenin hastanın tükürüğü ile ıslak olması tavsiye edilir.

>BEYAZLATMA
Profesyonel beyazlatma: beyazlatma jeli Signal Professional White Now LIQUID & POVVDER’un uygulanması: Hassasiyet halinde, Signal Professional Sensitive PHASE Tin uygulanması yeterlidir.

DENTAL AŞINMA
Yanlış fırçalama nedeniyle diş aşınmasına bağlı olarak oluşan hassasiyet durumunda, en az üç kez Signal Professional Sensitive PHASE Ti uygulayın. Uygulamanın sonunda, bir hava jeti ile (Hava Üfleme Testi) ürünün etkinliğini kontrol edin.

AŞIRI HİPERSENSİTİVİTE
Diş kaplamaları yerleştirilmeden önce dental protezlerin hazırlığında dental hipersensitivitenin tedavisinde Signal Professional Sensitive PHASE Tin uygulanması tavsiye edilir. Uygulama alanına yakın hassas bölgenin olması halinde, muhtemel bir lokal anesteziyi içeren önlemlerin alınması tavsiye edilir. Yine, bir hava jeti ile (Hava ÜflemeTesti) ürünün etkinliğini kontrol edilmelidir.