Diş çekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ?

Diş çekimi sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir ?, Diş çekimi sonrasında yapılmaması gerekenler ? Diş çekimi sonrasında neden kanama olur ? Diş çekimi sonrasında ağrıların oluşma sebebi nedir ? Diş çekimi sonrasında neden iltihaplanma olur bu sorunların cevabını merak edenler için diş hekimi sonrasında uygulanması gerekenleri tek tek yazdık.. Yapılması gereken bu uygulamarı harfiyen yerine getirdiğiniz taktirde herhangi bir sorun yaşamadan diş çekimi sonrası dönemi geçireceksiniz.

Diş çekiminden sonrasında yapılması gerekenler

Diş çekimi; yapılan tüm müdahalelere rağmen bu tedavilere cevap vermeyen dişin son çare olarak ve diğer dişlere de zarar vermemesi için ağız ortamından uzaklaştırılmasıdır. Böyle bir durum sonrasında mecburi sebeplerden dolayı dişiniz çekilde ise;

– Diş çekimi öncesinde herhangi bir rahatsızlığını, geçirdiğiniz bir operasyon, kullanmış olduğunuz ilaçlar varsa mutlaka diş hekiminize bunları belirtmelisiniz. Özellikle yüksek tansiyon, kalp, şeker hastalığı durumları risk içermektedir. Aynı şekilde kullanılan ilaçlarda operasyon sonrasında doktorunuzun vereceği ilaçları düzenlemesi gerekir. Doktorunuz bunları sonrmadan siz gerekli tüm detayları doktorunuza belirtmiş olmalısınız. Doktorunuzun vereceği ilaçları yine aynı titizlikle kullanmalı ve doktorunuzun önerileri dışarısına çıkmamalısınız.

– Diş çekimi öncesinde yapılacak gargara (mikrop öldürü) diş çekimi sonrasında bölgenin iltihap kapmaması için oldukça önemlidir. Genellikle doktorunuz bu konuda önlem alacaktır. Çekip önceside ağzınızı iyice gargara yapmanızı isteyecektir.

– Diş çekiminiz yapıldıktan sonra en az yarım saat kadar dişinizi çalkalamayınız. Çekim yapıldıktan sonra ağzınızı çalkalamanız bölgenin iyileşmesini ve bölgede oluşacak olan kan pıhtılaşmasını engelleyecektir.

– Diş çekimi sonrasında çekim bölgesine konulacak olan steril tamponu en az 15-20 dakika ısırarak tutunuz. Daha sonra tamponu çıkarın ve yerine yeni bir tampon koymayın.. Koyacağınız tampon klinik şartlarındaki kadar temiz olmayacağı için bölge iltihap kapabilir.

– Diş çekimi sonrasında bölgede 24 saat süreli sızıntı şeklinde bir kanama olabilir. Kanın tükürüğü boyama özelliği nedeni ile çok fazla kan aktığını düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda kesinlikle paniğe kapılmaınız ve konu hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.

– Çekim sonrası anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte ağrılarınız olabilir. Doktorunuzun önereceği ve aspirin dışında ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

– Çekim sonrasında bölgede kemik gözüzekebilir. Siz buraya herhangi bir cisim yada dilinizi sokup oynamaya çalışmayın. Dişler çene kemiğine bağlı olduklarından dolayı burada kemik gözükebilir ve siz bu kemiği içerisinde diş kaldı olarak yorumlayabilirsiniz.

– Diş çekimi sonrasında en az bir gün olmak şartı ile sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

– Diş çekimi yada cerrahi yirmilik diş operasyonları sonrasında yatıp dinleniniz. Dinlenirken başınızı yğksekte tutunuz.

– Diş çekimi sonrasında anestezinin etkisi geçene kadar herhangi bir şey yemeyiniz. Anestezinin etkisi geçtikten sonrada bölgede katı şeyler yememeye özen gösteriniz.

– Eğer diş çekimi sonrasında bölgeye dikiş atıldıyse çenenizi iyice gerip buradaki dikişlere bakmaya çalışmayınız. Dikişlerin açılmasına neden olabilirsiniz.

– Diş çekiminden sonra diş bakımlarınızın yapılması için aradan bir gün geçmesi gerekir.

– Diş çekimi sonrasında yada cerrahi yirmilik diş operasyonları sonrasında bölgede şişme ve ağrılar olabilmektedir. Bu ağrıları ve şişliğin olmaması için buz ile yanak bölgesine uygulama yapabilirsiniz. Kanamaların olması, şiddetli ağrılar, kötü ağız kokusu yada ağızda kötü bir tat oluşması durumlarında mutlaka doktorunuza danışmalısınız.